O podatkach i opłatach w obrocie nieruchomościami.



Poniżej przedstawiamy podstawowe podatki oraz opłaty jakie występują lub mogą występować w obrocie nieruchomościami.
Najczęściej spotykamy się z podatkiem dochodowym od sprzedaży nieruchomości, który obecnie wynosi 19% i jest liczony od dochodu uzyskanego po odjęciu kosztów. Oczywiście są sposoby na to żeby nie płacić tego podatku. Pierwsza możliwość to skorzystać z przepisu, który zwalnia nas z płacenia podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości po upływie 5 lat od daty nabycia. I tu mała uwaga. Lata podatkowe, to nie lata kalendarzowe. Kupując np.: 20.01.2013, pierwszy rok podatkowy to rok następy po roku nabycia, czyli 2014. Zatem sprzedaż bez podatku może odbyć się dopiero 01.01.2019.Kolejnym sposobem na sprzedaż nieruchomości bez podatku jest wydatkowanie środków ze sprzedaży nieruchomości na nowy cel mieszkaniowy. Zgodnie z przepisami cele mieszkaniowe, które nas uprawniają do skorzystania ze zwolnienia są: a)Nabycie nieruchomości mieszkaniowej, Nabycie nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod budowę budynku mieszkalnego, c) Budowa, rozbudowa, nadbudowa, remont, modernizacja własnej nieruchomości mieszkaniowej.
Kolejnym podatkiem jest dobrze znany podatek PCC jest to podatek od czynności cywilnoprawnych, który występuje wyłącznie między osobami fizycznymiUwaga! Podatek PCC należy jednak uiścić z tytułu transakcji pomiędzy przedsiębiorcą a osobą fizyczną w sytuacji, gdy przedsiębiorca pozostaje zwolniony z podatku VAT.  W przypadku zakupu nieruchomości Kupujący płacą podatek u notariusza z chwilą zakupu nieruchomości.
Podatek od najmu nieruchomości mieszkaniowych. Przychody z tytułu wynajmu prywatnego mieszkania można przy obowiązujących przepisać opodatkować: a) podatkiem ryczałtowym od najmu – 8,5%, 12,5%*( 12,5% to nowa skala podatku od 01 stycznia 2018) b)Podatkiem na zasadach ogólnych w skali podatkowej w zależności od osiąganych przychodów 18% lub 32%. Właściciel, który chce rozliczać się z fiskusem za wynajem mieszkania według stawki podatku ryczałtowego musi to zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego. Samodzielne odprowadzanie wpłat z tytułu podatku czeka także właścicieli decydujących się na opodatkowanie najmu na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. W zależności od tego, w którym progu podatkowym znajdzie się wynajmujący, stawka podatku wyniesie 18% lub 32%.
Opłata adiacencka jest opłatą naliczaną w przypadku wzrostu wartości nieruchomości wynikającego z podziału, scalenia i podziału lub uzbrojenia nieruchomości za środki pochodzące z budżetu gminy, Skarbu Państwa, czy pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. Powstanie obowiązku uiszczenia opłaty adiacenckiej jest determinowane faktem dokonania podziału, dokonania scalenia i podziału albo budowy infrastruktury technicznej. W każdym przypadku opłata jest naliczana w formie decyzji ustalającej wysokość tej opłaty. Wysokość opłaty jest określana w postaci stawki procentowej od wzrostu wartości i nie może być wyższa niż 30% (w przypadku podziału) lub 50% w pozostałych przypadkach.
Opłata planistyczna to opłata nakładana na właścicieli jednorazowo od wzrostu wartości nieruchomości w wyniku uchwalenia przez urząd planu miejscowego. Taka opłata jest pobierana przez gminę w momencie sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od daty wejścia w życie nowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wysokość stawki opłaty jest ustalana procentowo i zależy od rady gminy uchwalającej plan, gdzie jest ściśle określona w treści planu. Wartość wzrostu ustalamy licząc różnicę między wartością gruntu z uwzględnieniem jego przeznaczenia przed zmianą planu lub jego faktycznego wykorzystywania, a wartością nieruchomości już po uchwaleniu lub zmianie planu miejscowego.
AutorAdam Jasiński 
Licencjonowany pośrednik nieruchomości, właściciel firmy AJ Nieruchomości. www.aj.nieruchomosci.pl 

Komentarze

  1. Bardzo konkretnie napisane. Super artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakby nie było podatki zawsze były, są i będą więc na to nie mamy żadnego wpływu. Ja w kwestii nieruchomości najbardziej skupiłem się na tym, aby znaleźć swoje wymarzone mieszkanie. Udało mi się kupić je u dewelopera https://www.eurostyl.com.pl/ gdzie cena była bardzo atrakcyjna jak również wykończenie i lokalizacja.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jakoś ja się właśnie nigdy takimi kwestiami nie interesowałam i jestem zdania, że dość ważną sprawą jest to aby również wiedzieć jak odebrać mieszkanie przy zakupie. Ja korzystałam z oferty firmy https://www.wawerbud.pl/pomoc-w-wyborze-domu-odbiorze-mieszkania/ i tak naprawdę to oni pomogli mi w odbiorze mieszkania.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jeśli już mamy własną nieruchomość to takie rzeczy są czymś bardzo ważnym i ja również jestem przekonany, że fajnie jest wiedzieć jak urządzić nasze wnętrza. W każdym razie świetne podłogi drewniane zawsze znajdziemy w https://artcorestudio.pl/podlogi-drewniane i na pewno warto jest je mieć na lata.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty